Šeimos dienos koncertas Kauno valstybinėje filharmonijoje (nuotraukų galerija)
Gegužės antrąjį savaitgalį, sekmadienį, Kauno Valstybinėje Filharmonijoje vyko koncertas „Muzikuojame šeimoje“, skirtas Tarptautinei šeimos dienai paminėti. Jame dalyvavo muzikuojančių šeimų festivalio „Gaidų pynė 2017“ laureatai ir muzikinio meno atlikimo srities profesionalai. Renginį organizavo Šv. Kazimiero ordinas.
Renginį pradėjo koncerto vedėja Gailutė Kaklauskaitė, glaustai visus supažindinusi su festivalio kilme ir Šv. Kazimiero ordino veikla. Po tokios informatyvios įžangos pirmasis savo muzikinius kūrinius dovanojo kanklių ansamblis „Ašarėlė“ iš Panevėžio. Jį sudaro seserys Elzė, Urtė ir Erta Dambrauskaitės bei jų mama Daiva, Radvilė Sakalauskaitė ir jos mama Banga, Rugilė Jakštaitė. Darnus ir įvairiatonis Kanklių skambesys kaipmat pavergė klausytojų širdis. Jis atliko vadovės (Rimos Mureikienės) aranžuotą improvizciją mitologinės giesmės tema „Užteka, teka“.
Po jų į sceną įžengė Germanavičių kvartetas: Rytas Germanavičius ir jo brolis Audrius su dukromis Lyja ir Vėja iš Viduklės miestelio, Raseinių rajono. Klausytojų ausis pamalonino fortepijono, smuiko, gitaros ir kontraboso garsais jų kūrybos atlikti kūriniai „Daina“ (aut. Audrius Germanavičius) bei „Kaipgi gražus, gražus rūtelių darželis“ (muz. Jono Švedo, ž. Antano Vienažindžio). Šį įvairiaspalvį skambesį pakeitė Vilniaus Balio Dvariono dešimtmetės muzikos mokyklos auklėtiniai: seserys Beatričė ir Bazilė Gancevičiūtės bei jų broliai Dominykas ir Simonas. Pasitelkę smuiko ir violončelės instrumentus jaunuoliai skambino Johanės Branhmso „Vengrų šokį Nr. 5“ bei Richardso Rodgerso „Edelweiss“.
Puoselėja lietuviškas šaknis
Vėliau melodingą klasikinį toną prasklaidė ritmingos lietuvių liaudies dainos: „Nors tamsi naktelė“ ir „Oi teka, teka“, kurias atliko viešnių iš Kėdainių rajono, Akademijos miestelio duetas – Onos Auškalnienės su dukra Rūta. Pakilę nuotaiką tęsė „Linksmieji trimitai“ – Vladimir Školnyj ir jo sūnus Jonas iš Vilniaus. Pastarieji atliko įspūdingą Carole Bayer Sager ir David Foster kūrinį „Prayer“ (orig. „Malda“). Solidžiai pasipuošusius vyrukus scenoje pakeitė gausus Asakavičių šeimos ansamblis, kurį sudaro mama Anna, tėtis Jonas sūnus Ilja ir dukra Olga, dukterėčia Anna ir sunėnas Aleksėjus. Jie koncertuoti atvyko net iš Pikalnio (Dobrovolsko) miesto, esančio Lazdijų (Krasnoznamensko) rajone, Karaliaučiaus (Kaliningrado) srityje. Klausytojams asamblis padainavo tris kūrinius: „Gromatėlę parašiau“ (muz.Vytauto Juozapaičio, ž. Stasio Žlibino), „Senelio armonika“ (muz. Juozas Tiškus, ž. Nijolės Ščiukaitės) ir „Aš pasėjau žalią liną“ (lietuvių liaudies daina). Ansambliui vadovauja lietuvė mokytoja Alma Balaikaitė – Janvariova – tremtinių dukra. Puoselėjanti savo lietuviškas šaknis Rusijoje. Ji stengiasi savo tautiečius ir lietuviškų šaknų turinčius mokinius kuo dažniau atvežti į Lietuvą, kad neatitrūktų nuo Tėvynės savo vaikus išleido mokytis Lietuvoje.
Pasirodė su baltų simbolikos motyvų apranga
Į sceną žengęs mamų ir dukrų kvartetas susirinkusiųjų dėmesį prikaustė stilizuota tautinio kostiumo ir baltų simbolikos motyvų apranga. Mama Skirmutė Janulaitienė su dukra Aušrine ir mama Violeta Simonavičienė su dukra Kotryna atliko dvi lietuvių liaudies dainas: „Ar aš nesakiau?“ ir Skirmutės aranžuotą „Vaikystės dobilai“ (ž. Ritos Mockeliūnaitės). Po tautinių skambesių žiūrovai vėl mėgavosi klasikinės muzikos melodijomis, kurias atliko „Cornet trio“ iš Vilniaus. Senelis Zigmas Kazlauskas su anūkais Onute ir Antanu sugrojo itin sudėtingus, bet lengvai atpažįstamus kūrinius: Liudwigo van Beethoveno „Freude schoner Gotterfunken“ ir Philippo Nicolai „Sleepers wake down by the riverside“ tradicinę versiją.
Žiūrovams vis dar linguojant ir plojant į pastarojo kūrinio taktą koncerto vedėja pasiteiravo: „ar susirinkusieji norėtų pertraukos?”. Išgirdus iš publikos pageidavimus tęsti koncertą be pauzės buvo pristatytas gitaristų brolių Poškų duetas iš Vilniaus. Jie skambino Enrique Granados kūrinį „Ispaniškas šokis op.37 nr. 2 Oriental“. Algirdą-Leonardą ir Augustą Poškus pasirodymui rengė Vilniaus „Ąžuoliuko“ muzikos mokyklos mokytoja Vaidotė Benaitienė. Toliau skardų gitarų garsą pakeitė švelnus fortepijono ir smuiko skambesys. Mama Birutė Asevičiūtė (Lietuvos muzikos ir teatro akademijos mokytoja) ir jos dukra Saulė skambino kūrinius – Vytauto Klovos „Preliudą“ ir Juozo Pakalnio „Raudą“. Vilniečių Birutės ir Saulės užduotą klasikinį toną pratęsė Alytaus muzikos mokyklos styginių instrumentų kvartetas. Alytaus muzikos mokyklos mokytoja, mama, Ingrida Kriščiūnienė ir jos dukros: Gabija ir Erika bei jų bičiulė Barbora Gailiūnaitė susirinkusiųjų širdis virpino Carloso Gardelo tango (Por una Cabeza) ritmu.
Galiausiai, po minėto temperamentingo kūrinio į sceną žengė muzikos srities profesionalų Grigų šeimos ansamblis. Jį sudaro Kauno valstybinio muzikinio teatro koncertmeisteris Povilas Grigas (smuikas) ir jo sesuo pianistė Gražina Grigaitė-Zalatorienė bei sūnus altininkas Martynas Grigas. Jie atliko itin sudėtingo ir užburiančio melodingumo klasikų kūrinius. Pirmiausia, Johanno Christiano Bacho-Henrio Casedesuso „Koncertas altui c-moll, II d. Adagio molto espressivo“ solydžiai sugrojo Martyno ir Gražinos duetas. Kitus du kūrinius: Juleso Masseneto „Meditation iš operos Thais“ ir Vittorio Monti „Čardašą“ atliko Povilo bei jo sesers duetas. Paskutinį kūrinį – Astoro Piazzolla „Oblivion“ – Grigų šeimos ansamblis atliko drauge. Klausantis Grigų ansamblio atliekamų kūrinių susirinkusieji turėjo išskirtinę galimybę stebėti itin virtuozišką, išjaustą ir entuziastingą Povilo kūno kalbą. Tokį jaudinantį ir įtraukiantį atlikimą lydėjo ilgi aplodismentai. Koncerto vedėja linkėdama darnos ir kitų taurių vertybių šeimoms atsiveikino su žiūrovais, o koncerto dalyviai sugužėjo į sceną įsiamžinti bendroje nuotraukoje.
Austėja Žostautaitė